logo_Programme_LLP_EN image33 Uczenie się przez całe życie na rzecz zrównoważonego środowiska
 

O projekcie RUBIGAS

Głównym założeniem projektu RUBIGAS jest promowanie idei odnawialnych źródeł energii (OZE), takich jak energia wiatrowa, energia geotermalna, energia ze źródeł fotowoltaicznych, energia z biomasy. Szczególny nacisk położony jest na biogazownie jako źródło energii cieplnej i elektrycznej oraz metodę zarządzania odpadami na obszarach wiejskich.
Zadaniem projektu jest także ukazanie odnawialnych źródeł energii jako generujących możliwości przekształcenia profilu gospodarstw wiejskich oraz poszerzenia umiejętności zawodowych osób zamieszkujących na obszarach wiejskich.
Kraje Europy zachodniej wykazują wysoki stopień zaawansowania i rozwoju w zakresie wykorzystania OZE. W krajach Europy środkowo-wschodniej – w tym w Polsce - tematykę tę należy popularyzować i upowszechniać. Dokument przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki „Polityka energetyczna Polski do 2030 roku” zakłada powstanie biogazowni na poziomie każdej gminy. Dlatego też jednym z najważniejszych wyzwań na początkowym etapie budowy infrastruktury biogazowej jest propagowanie wiedzy na ten temat wśród mieszkańców obszarów wiejskich.
Z podobną do polskiej sytuacją spotykamy się w innych krajach: Słowacji, Rumunii, Bułgarii. Potrzeba edukacji na temat biogazowni odwołuje się do Dyrektywy 2001/77/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie wspierania produkcji na rynku wewnętrznym energii elektrycznej wytwarzanej ze źródeł odnawialnych, oraz Dyrektywy 2009/28/EC w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych.

Image123 Partnerzy
image20 Shape82
image23 i467
image27 Shape80
image24 Shape71
image22 Shape70
image21 Shape81
BG EL SK EN RO PL
image20 Shape82
image23 i844
image27 Shape80
image24 Shape71
image22 Shape70
image21 Shape81
BG EL SK EN RO PL Image58